شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۲
​قابل توجه کارفرمایان

الزام کارفرمایان به انجام معاینات پزشکی کارگران قبل از استخدام

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1410
 
مدیرکل تأمین اجتماعی قم گفت: بر اساس ماده 90 قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان موظفند قبل از به کار گماردن کارگران نسبت به انجام معاینات پزشکی آنان اقدام کنند.
الزام کارفرمایان به انجام معاینات پزشکی کارگران قبل از استخدام
 


هدف از الزام کارفرمایان به اجرای ماده 90 صیانت از نیروی کار، پیشگیری از حوادث ناشی از کار، ضرورت توجه به الزامات قانونی از سوی کارفرما و عدم ارجاع شغل متناسب با توانایی جسمی و روحی است.
عدم انجام معاینات قبل از استخدام کارگران توسط کارفرما در بسیاری موارد موجب بروز حوادث و یا تشدید بیماری بیمه‌شدگان شده و خسارت‌های جدی روحی و جسمی برای آنان به دنبال داشته است.
برخی از کارفرمایان با آگاهی کامل از بیماری صعب العلاج کارگر نسبت به استخدام وی اقدام می‌کنند و با این کار زمینه سوء استفاده غیرقانونی و غیرشرعی را از منابع سازمان فراهم می‌شود.
وظیفه سازمان تأمین‌اجتماعی است تا با اطلاع‌رسانی گسترده، کارفرمایان را به اجرای ماده 90 قانون تأمین اجتماعی ترغیب و الزام کند.

در صورتیکه پس از استخدام و ایجاد رابطه کارگری و کارفرمایی مشخص شود که گارگر در شغل ارجاعی قابلیت کار مرجوع را نداشته و کارفرما معاینات قبل از استخدام را رعایت نکرده باشد تمام هزینه های مربوط به معالجه ، غرامات و مستمری اجرا شده در خصوص بیمه شده وفق مقررات ماده ۵۰ این قانون از کارفرما مطالبه میگردد .