سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰
پولشویی و آبکشی ِ وجوهات

آيا پولشويي پديده اي آشنا براي ما نيست؟

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1419
 
 

ناصر محامی

از بازیهای زبانی جالب زمانهٔ ما معرفی مفاهیم جدید از راه زدن برچسبی شیک روی شیء یا مفهوم قدیمی است.  مثلا آنچه تا همین چند وقت پیش شکلات مایع بود اکنون چاکلت نام دارد و اشخاصی را که پیشتر با صفات مشهور، شهیر، شهرهٔ خاص ‌و عام،‌ انگشت‌نما،‌ گاو پیشانی سفید،‌ لتهٔ حیض و غیره شناخته می‌شدند اکنون سلبریتی می‌نامند.  به تجمل و تجملی هم می‌گویند لکچری.
برخی مفاهیم حتی انگار تازه ابداع می‌شوند.  کلمهٔ بسیار قدیمی مداخل، به معنی وارد کردن به دخل در مفهوم به‌جیب‌زدن عایداتی جدا از حقوق و مزایای قانونی اعلام‌شده و حتی بیش از آن،‌ جایش را به رانت داده است.
جرج کرزن پیش از آنکه نایب‌السلطنهٔ انگلیسی هند شود پس از سفری به ایران در 90-1889 در عصر ناصرالدین شاه در کتابش نوشت مواجب مقامها از صدراعظم گرفته تا فرّاش ساده ممکن است برای روشن نگه‌داشتن مطبخ آنها کافی باشد اما برای گرداندن چرخ زندگی‌شان کفایت نمی‌کندو توضیح داد آنچه در ایران اهمیت حیاتی دارد و مملکت را سر پا نگه‌ می‌دارد "مداخل" است.
 حق‌ و حساب و زیرمیزی وزیروکیل‌ها و گذراندن هزارها اتومبیل لوکس از گمرک در ساعات پس از نیمه‌شب داستان دیگری است. 
به مصداق "آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد" می‌توان به درگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی شکایت برد و نالید که والله بالله در نیرنگستان آریایی‌ـاسلامی‌مان مداخل می‌بردند وقتی کلمهٔ رانت مُد نبود. 
و تازه‌ترین مورد: پولشویی.  ما پول می‌شستیم وقتی این حرفها به عقل جن نمی‌رسید.
بازاری متعهد که از فرط خداپرستی روی پا بند نیست خوب می‌داند سود و بهره و ربا بخشی است همیشگی و اساسی از کسب‌وکار، و پول هم کالایی است مانند هرآنچه می‌توان اجاره و کرایه کرد.
اما از آنجا که خدا حاضر و ناظر بر ذره ذرهٔ اعمال بندگان است، برای پاک‌کردن درآمد سالانه‌اش آن را نقداً یا در دو فقره چک خدمت صاحب دشکچه و فتوا می‌بـَرد.
 دامت افاضاته پس از قدری وعظ در باب تقوای الهی، مقداری را برای رتق‌ و فتق امور مسلمین برمی‌دارد و باقی را طیّب و طاهر برمی‌گرداندیا واگذار می‌کند، می‌بخشد.به این کار ردّ مظالم می‌گویند، یکی از موارد فراوان کلاه شرعی و شیره مالیدن سر پروردگار. 
حالا دولت اسلام زیر فشار خارجه وانمود می‌کند که می‌خواهد پولشویی را قدغن کند.  واقعاً؟  پس فریضهٔ‌ شرعی پرداخت ردّ مظالم چه می‌شود؟