۷
 
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۷

در ماده 97 قانون برنامه ششم توسعه تصویب شد : مستمری بازنشستگان بر مبنای میانگین دو سال آخر کار محاسبه می‌شود ( بر خلاف ماده 31 قانون برنامه پنجم توسعه که مبنای پنج سال تصویب شده بود )

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1254
 
 
نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند مستمری بازنشستگان بر مبنای میانگین دو سال آخر منتهی به پرداخت محاسبه شود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت امشب (شنبه 25 دی) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی مواد ارجاعی لایحه برنامه ششم توسعه، با ماده 97 این لایحه با محوریت برقراری مستمری بازنشستگان برای تمامی بیمه شدگان صندوق بازنشستگی با 159 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأِ ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده 97 لایحه مذکور آمده است؛ برقراری مستمری بازنشستگی برای کلیه بیمه شدگان صندوقهای بازنشستگی ( اعم از کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و سایر صندوقهای بازنشستگی دستگاهها، نهادها و بانکها) دو سال آخر منتهی به درخواست و برقراری مستمری بازنشستگی می باشد.

نباید تبعیضی بین کارگران و کارمندان باشد
در جریان بررسی این ماده، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به بند 9 اصل 3 قانون اساسی گفت: تبصره 2 این ماده در حق کارگران تبعیض قائل شده است. چرا برای کارگران "ضابطه دریافت مابه التفاوت میزان کسور سهم کارفرما و کارگر به نسبت دستمزد واقعی و دستمزد اعلام شده از کارفرمای ذی ربط" گذاشته شده و برای دیگران چنین ضابطه ای وجود ندارد.

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این نماینده گفت: ضابطه تبصره 2 ماده 97 لایحه برنامه ششم، تبعیض در حق کارگران است چرا که برای کارکنان رسمی دولت این تبعیض وجود ندارد. لذا اخطار وارد است.

در ادامه نمایندگان با حذف تبصره 2 ماده 97 لایحه برنامه ششم با 144 رأی موافق، 26 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع موافقت کردند.

در تبصره 2 حذف شده ماده 97 آمده بود؛ درخصوص بازنشستگان تامین اجتماعی چنانچه نرخ رشد دستمزد اعلام شده در دو سال آخر بیش از نرخ رشد طبیعی باشد و این افزایش بدلیل ارتقاء شغل و تغییر کارگاه نباشد صندوق تامین اجتماعی نسبت به دریافت مابه التفاوت میزان کسور سهم کارفرما و کارگر به نسبت دستمزد واقعی و دستمزد اعلام شده از کارفرمای ذیربط اقدام می نماید.

همچنین تبصره 1 و 3 این ماده به پیشنهاد رئیس مجلس شورای اسلامی حذف شد.

براساس تبصره 1 حذف شده؛ درخصوص صندوقهای لشکری، کشوری و سایر دستگاههای اجرائی، ملاک در سال آخر منتهی به بازنشستگی است.
همچنین تبصره 3حذف شده نیز آمده بود؛ آئین نامه این ماده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد./
 
 
 
 


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۴:۲۸:۰۶
واقعا تاسف بار است که دولت بسیار تلاش کردماده 97 تصویب نشود وبه ضرر کارگران عمل کرد تشکر از مجلس ورییس مجترم مجلس در تصویب ان .دئلت یازدهم و وزیر کار کاملا به ضرر کارگران تصمیم میکیرند.وزارت رفاه با تغییر فرمول مجاسبه حقوق به ناخق عده ای کارگر را بیچاره کرد.ذر بررسی پرونده پرئنده ها کاملا متوجه میشوید .
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۰:۰۳:۰۰
درسال 96 با توجه به مصوبه مجلس تامین اجتماعی هنوز برای محاسبه حقوق بازنشستگی درجدول پنج ساله قرار می دهد واین خلاف مصوبه مجلس است و تضییع حقوق کارگران !!!!!
 
س.ط
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۵:۳۶:۰۰
پس چه زمانی این لایحه مورد اجرا است به ادارات تامین اجتماعی که میرویم میگویند هنوز به آنها ابلاغ نشده
 
حمیدرضا شفیعیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۱۹:۰۵:۲۷
قانون خوبی است اگر دولت محترم ابلاغ کند
 
مسعود قاجاردادجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۱۱:۵۶:۴۳
با سلام
علی رغم اینکه ماده 97 در برنامه توسعه ششم به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است ولی همانگونه که مستحضرید ، ریاست تامین اجتماعی که ظاهرا فراتر از قانون نیز میباشند بر اساس شنیده ها تلویحا با این امر مخالفت نموده و گواه بارز آن نیز عدم صدور بخشنامه داخلی در تامین اجتماعی در این خصوص و اجرائی شدن این امر میباشد و چنانچه شما تقاضای بازنشستگی فرمایید همچنان مطابق با ماده 31 قانون برنامه توسعه پنجم و بصورت خلاف مصوبات مجلس اقدام مینمایند.
متاسفانه ظاهرا قدرت رئیس یک سازمان در این مملکت بالاتر از مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است . انشاءالله که روزی وضعیت قانون در این مملکت در همه حوزه ها مشخص گردد و ملوک الطوایفی خاتمه یابد.
 
حمیدرضا شفیعیان
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۰:۲۳:۳۱
در گفتگو پیک بامدادی رادیو اصفهان با ریس تامین اجتماعی ایشان اعلام کردند این قانون تصویب شده و ما منتظر سیستم نرم افزاری بیمه هستیم که اصلاح شود و کارگران نگرانی نداشته باشند به زودی اصلاح و اجرا می شود
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۲۳:۴۸:۱۷
چرا این دستور اعمل ماده 97 قانون برنامه ششم توسعه تصویب شد
اجرا نمیشود الان 6 ماه شده کی مسول این پیگیری تامین اجتماعی زیر بار نمیره